Jakiej szkoły szukasz?

Podlaskie Lubelskie Podkarpackie Warmińsko-Mazurskie Pomorskie Małopolskie Zachodniopomorskie Lubuskie Dolnośląskie Opolskie Śląskie Mazowieckie Kujawsko-Pomorskie Łódzkie Wielkopolskie Świętokrzyskie Wybierz region
Wybierz region

W dorosłość z certyfikatem językowym - polscy licealiści chętnie zdają egzaminy językowe

W Polsce obniża się wiek posiadaczy certyfikatów językowych. Grupą, która najchętniej zdobywa certyfikaty z angielskiego dla dorosłych, są uczniowie szkół średnich. Tak wynika z analiz Cambridge English.

Certyfikat językowy zwieńczeniem etapu edukacji

Najmłodszy Polak, który starał się o certyfikat Cambridge English: Advanced (zaawansowana znajomość języka - poziom C1 w skali Rady Europy) miał 13 lat; najstarszy - ponad 50. Największa, 40-proc. grupa zdających to młodzież ze szkół średnich, podczas gdy jeszcze dekadę temu były to osoby pracujące. W innych krajach tendencja ta jest jeszcze wyraźniejsza: w Niemczech czy Austrii nastolatkowie stanowią 75 proc. zdających.

Z badań wynika, że w Polsce największą motywacją do ubiegania się o certyfikat jest rozwój kariery (40 proc. wskazań). Młodzi ludzie wiedzą, że certyfikat nie tylko zwalnia z lektoratu na większości polskich uczelni: to też istotny wyróżnik na rynku pracy.

 

Pracodawcy: masz certyfikat = jesteś ambitny

Certyfikaty Cambridge English uznaje 600 instytucji w Polsce i 20 tys. na świecie. Z badań prowadzonych wśród pracodawców w Polsce wynika, że certyfikaty są drugą (po rozmowie kwalifikacyjnej) metodą weryfikacji znajomości języka obcego u kandydata. Zdaniem 61 proc. pracodawców certyfikat zwiększa atrakcyjność jego posiadacza: taka osoba jest postrzegana jako ambitna, wytrwała w dążeniu do celu. Certyfikat może również podwyższyć pensję - średnio o 16 proc.

Najwięcej uczniów zdaje certyfikaty po zakończeniu roku szkolnego.

- Aby zdać egzamin Cambridge English: Advanced w czerwcu, należy zapisać się do połowy maja. Centra egzaminacyjne prowadzą ponadto zapisy na sesje komputerowe, które są organizowane co kilka tygodni, również podczas wakacji - dodaje Arkadiusz Jaworski - Kandydatom rekomendujemy, by szczegółowo zapoznali się z formatem wybranego egzaminu i dobrze przygotowali: by nie starać się o certyfikat „z marszu”.

 

Coraz wyższe oceny polskich uczniów

Z analiz Cambridge English wynika, że w ostatniej dekadzie o 100 proc. wzrósł odsetek najwyższych ocen, które Polacy uzyskują na certyfikacie Cambridge English: Advanced. Najpopularniejszym sposobem przygotowania się jest kurs w szkole językowej - co deklaruje ponad 60 proc. kandydatów z Polski (i tylko 6 proc. Niemców czy Austriaków). Blisko 20 proc. Polaków przygotowuje się podczas lekcji indywidualnych (wobec... 1 proc. Niemców i Austriaków).

Źródło: edulandia.pl

TOP schools

Liceum Ogólnokształcące dla młodzieży i dorosłych

Piłsudskiego 135, 92-318 Łódź
Telefon: 426741724
E-mail: liceum@op.pl

Read more

POLICEALNA SZKOŁA AKTORSTWA I MUSICALU WE WROCŁAWIU

KOŚCIUSZKI 35B, 50-011 Wrocław
Telefon: 0713453148
E-mail: sekretariat@szkaktorska.pl

Read more

Szkoła - spis szkół - just4web (rejestracja)

Bankowa 10, 59-700 Bolesławiec
Telefon: 512 258 536
E-mail: info@spisszkol.eu

Read more

Do you also want to make your school visible here?

More info

+420 777 812 202
info@spisszkol.eu

just4web.cz s.r.o.
REGON: 27547876